Rozwój

Wątki fabularne prowadzone przez mistrzów gry:

Zlecenia

Zlecenie to misja organizowana przez MG z gwarantowaną nagrodą. W zleceniu może wziąć udział maksymalnie 4 graczy, nie licząc prowadzącego wątek Mistrza oraz postaci NPC. Zlecenia mogą być przygotowane dla losowych użytkowników, którzy zgłoszą się do wzięcia w nim udziału oraz spersonalizowane pod konkretne postaci. Personalizację należy uzgodnić z jednym z członków adminomoderacji posiadającym funkcję MG, oni zaś mają obowiązek powiadomić resztę grona zarządzającego o fakcie spersonalizowania zlecenia jeszcze przed jego rozpoczęciem. Spersonalizowane zlecenia nie powinny jednak pojawiać się zbyt często. O ile gracze nie mają pod tym względem ograniczeń, tak każdy MG może przeprowadzić jedynie jedno spersonalizowane zlecenie w ciągu miesiąca.

Zlecenia mogą być prowadzone również przez zwykłych graczy, jeśli tylko Ci wyrażą chęć podjęcia się takiego przedsięwzięcia. Takiego chętnego obowiązują oczywiście takie same zasady, co resztę pełnoprawnych MG, włącznie z punktami ujętymi na kanale tablica-ogłoszeń.

Wątki MG

Są to zarówno wątki z istniejącymi postaciami NPC, które mogą służyć w celu zbudowania przez gracza relacji z którymś z charakterów fabularnych, by np. zdobyć informacje lub awansować w szeregach organizacji, jak i dedykowane aktywności fabularne, pozwalające na poznanie lore świata Avarii bądź innej istniejącej w nim krainy, odzyskanie przez postać wspomnień, bądź uzyskanie specjalnej mocy. Mogą też pomóc graczom zaangażować się w fabułę RP w większym stopniu niż przez zwykłe wątki czy zlecenia, a także umożliwić wpływ na nią w nie zawsze oczywisty sposób. Co prawda nie ma w nich gwarancji zdobycia nagród, ale istnieje możliwość otrzymania dedykowanych umiejętności czy przedmiotów, które mogą przydać się w przyszłości. Nie ma też ograniczenia w ilości wątków z MG poza tymi, które zakłada regulamin w przypadku prowadzenia wielu wątków jednocześnie, aczkolwiek MG prowadzący daną aktywność ma prawo poinformować wybranego do niej gracza/graczy o tym, że w ich konkretnym przypadku nie istnieje możliwość łączenia tego rodzaju wątku z przykładowo zleceniem, bądź ze względu na jego skalę, w ogóle nie powinno się brać danymi postaciami udziału w dowolnej fabule chronologicznie następującej po tym wątku.

Nagrody i rozwój umiejętności oraz statystyk:

Najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem rozwijania postaci jest udział w zleceniach i wątkach MG. Wyróżnia się cztery rodzaje nagród z tych wydarzeń:

Simiry - z góry ustalona nagroda pieniężna otrzymywana po wykonaniu zadań. Każda postać biorąca w nich udział umownie dostaje taką samą ilość simirów, lecz przez działania poszczególnych graczy i ich podejście do zleceniodawcy oraz przebiegu wykonanej misji, równowaga ta może zostać zachwiana, a nagroda ta może się nawet w ogóle nie pojawić.

Inne wartościowe przedmioty - są one opcjonalne, rozdawane w zależności od trudności zlecenia, jego fabuły i szczodrości Mistrza Gry.

Dedykowane umiejętności - rodzaj nagród najczęściej idący w parze ze spersonalizowanymi wątkami MG jako ostateczna forma nagrodzenia aktywności i zaangażowania danej postaci, a także ukoronowanie jednej ze ścieżek fabularnych. Z założenia potężniejsze od umiejętności graczy pozwalają na dodatkową opcję rozwoju tym, którzy są najbardziej zaangażowani w rozgrywkę na serwerze

Punkty Umiejętności (PU) - swego rodzaju waluta, którą można przeznaczać na ulepszenia istniejących umiejętności oraz przypisanie postaci nowych.

Ilość otrzymanych PU zależy od kilku czynników, które przy okazji definiują też to, jak dany gracz spisał się na zleceniu:

Aktywność - częstotliwość odpisów względem czasu przeznaczonego na jego napisanie. Im lepsza, tym większa nagroda.

Zaangażowanie - korzystanie z mocy w odpowiednim momencie, pchanie akcji do przodu działaniami postaci, wyrażanie chęci do podejmowania decyzji, podejście do napotykanych problemów. Oczywiście im większe, tym lepiej nagradzane.

Współpraca - reagowanie na odpisy innych członków zlecenia oraz MG. Utrzymywanie interakcji oraz dialogów. Wsparcie podczas wykonywania zadania. Chęć do współdziałania. Im lepsza, tym większe nagrody.

Walory estetyczne - stopień rozbudowania odpisu, jego estetyka oraz czytelność, trzymanie się charakteru postaci, stopień ciekawości itp.

Kwestie dodatkowe - kategoria ta stanowi pulę, którą MG może rozdysponować wedle własnego uznania, w przypadku, gdy uzna, że jakiś gracz osiągnął w którejś kategorii ponadprzeciętne wyniki. Mistrz gry ma w takiej sytuacji prawo do wliczenia w tę pulę po jednym punkcie z każdej kategorii podstawowej, na przykład za ponadprzeciętną aktywność, lub wyjątkowo dopracowane stylistycznie odpisy. Pozwala to na osiągnięcie 4 dodatkowych PU, jeśli gracz wspiął się na wyżyny swoich umiejętności, ale i na jeszcze 6PU dla tych, którzy według MG zasługują na uznanie w innej kategorii. Przykładowo za rozwiązanie wyjątkowo trudnej zagadki, wpadniecie na właściwy trop, bądź osiągnięcie kamienia milowego fabuły ale i zrobienie rzeczy wyjątkowo śmiesznej, bądź unikatowej. Mistrz gry chcąc wykorzystać tę pulę, każdorazowo powinien dobrze uzasadnić rozdawane PU, oddzielając te przyznawane za ponadprzeciętność w jakiejś kategorii zarówno od siebie, jak i od PU przyznawanych za elementy fabularne.

Każdy z tych pięciu czynników jest oceniany w skali liczbowej (od 1 będącej najsłabszą oceną do 10 stanowiącej najwyższy stopień) przez Mistrza Gry. Przed przyznaniem nagród MG powinien wysłać adminomoderacji swoje oceny, a jej członek, który przeczytał treść zlecenia, może je zweryfikować.

Co więcej, każdorazowo za wzięcie udziału w zleceniu z poziomem trudności oznaczonym jako niski, gracz otrzymuje 2 PU do otrzymanej puli. Wartość ta zwiększa się do 6 PU, gdy w grę wchodzi poziom średni, oraz do 10 w sytuacji, gdy mowa o zleceniach oznaczonych jako ciężkie.

Zsumowane oceny wraz z dodatkami, dają otrzymaną ilość PU. Dla przykładu, jeśli za zlecenie gracz dostał następujące oceny: 10, 8, 9 i 7 punktów umiejętności z samych ocen, 1 z racji osiągnięcia najwyższej noty w kategorii aktywności, oraz 3 z racji na zrobienie salta podczas walki grając postacią niezdarnego, zielonego orka, co MG postanowił docenić, a zlecenie było oznaczone jako średni poziom trudności (6 PU), łącznie otrzyma on 44 Punkty Umiejętności. Punkty te same w sobie nie przynoszą graczowi korzyści, ale mogą zostać wymienione na przedstawione niżej profity.

W przypadku śmierci postaci podczas zlecenia, gracz nie otrzymuje nagród w postaci PU, chyba że prowadzący je MG podejmie inną decyzję. Powinna być ona jednak uzgodniona z przedstawicielem Kawiarenki, który wyda stosowną zgodę.

Ocenie podlegają również Mistrzowie Gry, oczywiście ze strony graczy biorących udział w aktywnościach przez nich prowadzonych.

W przypadku zleceń pod uwagę brana jest przede wszystkim aktywność Mistrza Gry, przebieg i to jak bardzo wciągająca była dana fabuła sama w sobie oraz ogólnopojęte rozbudowanie odpisów, ponownie w 10 punktowej skali, z której następnie wyliczana jest zaokrąglana w górę średnia.

Każdy z graczy w ciągu trzech dni od zakończenia danej aktywności, zobowiązany jest uzupełnić ankietę znajdująca się pod poniższym linkiem, która zawiera nie tylko rzeczoną punktową ocenę MG, lecz i miejsce na feedback dotyczący danej aktywności.

W przypadku innych rodzajów aktywności, które wymagały obecności Mistrza Gry, takich jak dedykowane wątki fabularne, bądź nawet zwykłe treningi lub sceny “doraźne”, takie jak chociażby odegranie rozbudowanej sceny zakupu przedmiotu, bądź wcielenie się przez jednego z graczy w tętniącą życiem karczmę, czy też salon masażu, ocena ta i nagrody za ich prowadzenie również występują, aczkolwiek w nieco ograniczonej skali.

Wątki te równają się nagrodzie stanowiącej ⅓ wartości, która jest wynikiem obliczeń głosów z normalnej ankiety, po zaokrągleniu w górę.

Rozwój postaci poprzez zakup za PU:

Moce magiczne:

35 PU - możliwość dodania nowej umiejętności magicznej. Podobnie jak w przypadku ulepszenia mocy będzie ona wcześniej sprawdzona przez adminomoderację.

50 PU - możliwość dodania umiejętności pasywnej. Za ten wydatek można wzbogacić swoją postać o zdolność działającą stale. Jest to umiejętność traktowania raczej jako dodatek, więc nie może być zbyt silna. Rzecz jasna moc też musi zostać uprzednio sprawdzona.

20 PU - możliwość ulepszenia mocy magicznej. Spektrum jej rozwoju zależy od inwencji gracza. Może to być dodatkowe działanie pozostające dalej w obrębie danego zaklęcia, wzmocnienie funkcjonowania już obecnego lub zwyczajne wydłużenie zasięgu bądź czasu działania. Należy jednak pamiętać, że wszystkie ulepszenia muszą uprzednio zostać sprawdzone przez adminomoderację.

30 PU - możliwość ulepszenia mocy pasywnej. Spektrum jej rozwoju zależy od inwencji gracza. Może to być dodatkowe działanie pozostające dalej w obrębie danego zaklęcia, wzmocnienie funkcjonowania już obecnego lub zwyczajne zwiększenie obszaru działania. Należy jednak pamiętać, że wszystkie ulepszenia muszą uprzednio zostać sprawdzone przez adminomoderację.

Zdolności bojowe:

25 PU - możliwość dodania niemagicznej umiejętności bojowej. Zawsze będzie ona zaczynała od poziomu podstawowego, co warto uwzględnić przy opisywaniu.

20 PU - możliwość ulepszenia umiejętności bojowej z poziomu podstawowego, do biegłego. Gracz w ramach ulepszenia może nieco rozwinąć opis umiejętności o nowe smaczki, ale będzie to wtedy sprawdzane przez adminomoderację. Nie musi też nic robić i zdolność po prostu wejdzie na wyższy poziom, chyba, że osoba sprawdzająca ulepszenie zdecyduje inaczej, ale precyzyjny opis zawsze będzie uwzględniany przez MG w przypadku rozpatrywania tego, jak wiele może mu się powodzić.

40 PU - możliwość ulepszenia umiejętności bojowej z poziomu biegłego, do zaawansowanego. Gracz w ramach ulepszenia może nieco rozwinąć opis umiejętności o nowe smaczki, ale będzie to wtedy sprawdzane przez adminomoderację. Nie musi też nic robić i zdolność po prostu wejdzie na wyższy poziom, chyba, że osoba sprawdzająca ulepszenie zdecyduje inaczej, ale precyzyjny opis zawsze będzie uwzględniany przez MG w przypadku rozpatrywania tego, jak wiele może mu się powodzić.

60 PU - możliwość ulepszenia umiejętności bojowej z poziomu zaawansowanego, do stopnia mistrzowskiego. Gracz w ramach ulepszenia może nieco rozwinąć opis umiejętności o nowe smaczki, ale będzie to wtedy sprawdzane przez adminomoderację. Nie musi też nic robić i zdolność po prostu wejdzie na wyższy poziom, chyba, że osoba sprawdzająca ulepszenie zdecyduje inaczej, ale precyzyjny opis zawsze będzie uwzględniany przez MG w przypadku rozpatrywania tego, jak wiele może mu się powodzić. Dodatkowo będzie to stanowić realną przewagę w rękach tego, kto będzie taką umiejętnością władał.

60 PU | 50 PU - Możliwość napisania wątku “egzaminu” do stopnia Wyniesionego. Gracz w ramach ulepszenia może nieco rozwinąć opis umiejętności o nowe smaczki, ale będzie to wtedy sprawdzane przez adminomoderację. Nie musi też nic robić i zdolność po prostu wejdzie na wyższy poziom, chyba że osoba sprawdzająca ulepszenie zdecyduje inaczej, ale precyzyjny opis zawsze będzie uwzględniany przez MG w przypadku rozpatrywania tego, jak wiele może mu się powodzić. Dodatkowo będzie to stanowić realną przewagę w rękach tego, kto będzie taką umiejętnością władał. Ulepszenie do stopnia Wyniesionego działa na innej zasadzie. Gracz wykupuje bowiem możliwość napisania jednego wątku “egzaminu”, z którego MG wyznaczy Administracja. W celu pozyskania ulepszenia należy pozytywnie ukończyć dwa takie wątki. Postaci przynależące do jednej z działających na serwerze organizacji, mają możliwość zapłacić nieco mniej, gdyż fabularnie łatwiej im znaleźć personę do przeprowadzenia “egzaminu”.

Rozwój postaci za pośrednictwem wątków:

Rozwój postaci nie musi być wyłącznie systemowy, różne wydarzenia w świecie przedstawionym także mogą bezpośrednio wpływać na to, co potrafi dana postać i jakie są jej możliwości. Najprostszym przykładem są tutaj oczywiście umiejętności dodatkowe czy zdobycie artefaktu podczas zlecenia, aczkolwiek samą postać można rozwijać również poprzez różnego rodzaju treningi z NPC. Po wystąpieniu z prośbą o takowy i realizacji tegoż, gracz może otrzymać zniżkę na ulepszenie umiejętności, którą rozwijał, bądź na zakup nowej. Przykładowo - po rozegraniu jednego bądź kilku wątków polegających na treningu z mistrzem miecza, gracz prowadzący postać imieniem William Kallinger, będzie mógł wykupić ulepszenie umiejętności bojowej, której używał w walce nie za przykładowe 60 PU, a za 40 PU. Każdorazowo wątek tego typu musi zostać przeprowadzony przez Mistrza Gry, którym może być dowolna, chętna do przeprowadzenia takiego rodzaju aktywności osoba, który ustali wraz z graczem składającym prośbę na #〘〙sprawy-serwerowe przebieg takowego, oraz możliwą do uzyskania zniżkę bądź inne benefity.

Dodatkowe opcje rozwoju postaci:

W celu dania tym mniej aktywnym graczom możliwości rozwoju, który niekoniecznie zakłada zaangażowaną grę na zleceniach, na serwerze od czasu do czasu przeprowadzane są różnego rodzaju konkursy z nagrodami, ale także występuje na nim cykliczne rozdawnictwo nie tylko takich nagród, jak bony na obniżkę ceny zakupu nowej umiejętności, simiry czy skrzynki z losowymi nagrodami, ale i najbardziej pożądane Punkty Umiejętności.

Każdorazowo wraz z początkiem nowego miesiąca w świecie rzeczywistym, oraz nowego tygodnia fabularnego, na dedykowanym do tego celu kanale ⁠〘〙giveaway pojawiają się ogłoszenia, dające 3 PU na każdą aktywną postać, oraz okazjonalnie inne ciekawe nagrody.

Ponadto z okazji różnego rodzaju większych świąt, bądź okazji takich jak rocznica serwera, nagrody te znacznie się zwiększają, dlatego zachęcamy do śledzenia ogłoszeń tak, by być ze wszystkim na bieżąco.

Zaznaczanie rozwoju

Każdorazowo w przypadku ulepszania mocy bojowej oraz dodatkowej, w momencie otrzymania akceptacji należy zmienić w opisie stopień zaawansowania (przykładowo z “podstawowego” na “biegły”). Jeśli zaś chodzi o umiejętności magiczne, zarówno te aktywne jak i pasywne, po zaakceptowanym ulepszeniu gracz jest zobowiązany o dodanie adnotacji w nazwie umiejętności, świadczącej o tym, ile razy została już ona ulepszona (przykładowo “+1” bądź “+2”).

Przenoszenie PU:

W przypadku chęci zmiany postaci, tj. zastąpienia obecnie używanej inną, gracz ma prawo przenieść ze starej na nową 100% zdobytych podczas rozrywki PU. Dzieje się tak tylko wówczas, gdy jego dotychczasowa postać żyje. W przypadku śmierci postaci na zleceniu, evencie bądź innym wątku, gracz ją prowadzący ma prawo do zachowania jedynie 75% z tych PU, które zbierze do tej pory. Administracja ma prawo odmówić przeniesienia PU każdorazowo w sytuacji, gdy prowadzone przez gracza rachunki będą nieczytelne, bądź pozbawione kluczowych informacji, takich jak daty zdobycia PU etc. Zmiany postaci na powyższych zasadach można dokonać maksymalnie raz na trzy miesiące, w innym wypadku nowa postać musi zacząć z pułapu początkowego.

Leczenie postaci i obrażenia:

Każdorazowo, po otrzymaniu na wątku obrażeń, gracz zobowiązany jest do wypisania ich na kanale ze swoją kartą postaci w sposób czytelny i zgodny z tym, co zostało mu przekazane przez Mistrza Gry. Ten bowiem powinien kończąc swój odpis, w którym gracze otrzymali poważniejsze rany, sporządzić krótkie podsumowanie ich nowych obrażeń. Po zakończeniu wątku/zlecenia/eventu, na którym doszło do uszczerbku na zdrowiu postaci, prowadzący go Mistrz Gry powinien określić również, ile rany postaci będą się goić, i czy w ogóle są one możliwe do wyleczenia normalnymi sposobami, bez uciekania się do magii bądź mikstur leczniczych. Poniżej przykład, jak powinno to wyglądać:

“[...] I tym oto sposobem, Vesna i Elice wygrały z przeważającymi nad nimi entami. Niestety, nie obyło się przy tym bez strat nie tylko w nadszarpniętej psychice obu dziewczyn, ale i na ich ciałach…„

Vesna - prawa ręka złamana z przemieszczeniem (pięć wątków inrp), dziura przechodząca na wylot w lewym barku (leczenie wyłącznie magią), szeroka na pięć centymetrów szrama na lewym policzku (jeden wątek inrp)

Elice - prawa stopa przebita na wylot (leczenie wyłącznie magią), rozerwany lewy bok z wypływającymi na wierzch jelitami (leczenie wyłącznie magią), otwarte złamanie trzech żeber wraz z przebiciem lewego płuca (pięć wątków inrp)